Bestyrelse og udvalg     
Hvis du som medlem, eller evt. kommende medlem, gerne vil i kontakt med en ansvarlig for et område i klubben, er her en fortegnelse over, hvem der tager sig af hvad, og hvem man derfor bedst henvender sig til.                           

Klik for oplysninger

Havneplan-2017
Ansvarsforsikring
Brosamarbejde
Klubbens love
Kontingenter
Leje af klubbens både
Reglement for SSK
Reglement for jolleleje
Manual for vaskeplads

Klik for selvbetjening

Gastebørs Leje af klubbåde    

Bestyrelse og udvalg

Klubben E-mail   Tlf. nr. Adresse
Send e-mail til klubben   Hattenæs 2C, 8600 Silkeborg
Bestyrelse Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand
Formand for Silkeborg Sejlklub
Udvalg:  Webmaster - Sikkerhedsudv.
Annette Diget 86827784
53544292
Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg
Økonomiafdelingen
Kasserer
Udvalg:  Revisorer - Annoncer og sponsorer
Frederik Dagnæs   28992383 Himmelbjergvej 114
8600 Silkeborg
Ungdomsafdelingen
Udvalgsmedlemmer
Morten Fogtmann   20216459 Lyngvej 45
8600 Silkeborg
Sejladsafdelingen
Udvalg: Kapsejlads - Handikapudvalg - Fartøjsudvalg
Jens Vigh     8600 Silkeborg
Sejlerskoleafdelingen
Udvalgsmedlemmer
       
Havneafdelingen
Ansvarlig for havn og kran, vaskeplads samt anvisning af bådpladser og vinterpladser
Udvalg: Brosamarbejde - Kranudvalg -Målerudvalg - Miljøudvalg - Fyrmester
Valdemar Jensen   20479322 Herningvej 104
8600 Silkeborg
Facilitetsafdelingen
Ansvarlig for alle faciliteter og landområder
Udvalg: Kantine - Arbejdsteam - Hovmester - Agenter - Automater
Torben Kristensen 24860610 Skovstjernevej 11
8920 Randers

 

Ansvarlig: Formanden

Medier Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Webmaster Jens Hjort 86846604 Sortbærvej 76, 
8600 Silkeborg
 
Sikkerhedsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Annette Diget 86827784
53544292
Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg
Medlem Frederik Dagnæs   28992383 Himmelbjergvej 114
8600 Silkeborg
Medlem Morten Fogtmann   20216459 Lyngvej 45
8600 Silkeborg
Medlem Torben Kristensen 24860610 Skovstjernevej 11
8920 Randers
Medlem Jens Vigh     8600 Silkeborg
Medlem Bjarke Scheller Petersen   22959952 A. Andersens Vej 31 C
8600 Silkeborg
Medlem Valdemar Jensen   20479322 Herningvej 104
8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Kasserer

Revisorer Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Revisor Palle Quistgaard   86985629 Borresøvej 4
8600 Silkeborg
Revisor Ejlert Andersen 86846932 86846932
8600 Silkeborg



Ansvarlig: Ungdomsafdelingen -

Ungdomsafdeling Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand Morten_Fogtmann   20216459 Lyngvej 45
8600 Silkeborg
Basic        
Træner Henrik Idriss Kise   25136146 Sejs Søvej 72
8600 Silkeborg
Træner Troels Toft      
Hjælpetræner Sven Skærbæk     Hjortedalsvej 3
8600 Silkeborg
         
Explore
       
Træner Laura Topsøe-Jensen    
Træner Filip Jakobsen    
Rac        
Træner Laura Topsøe-Jensen    
Træner Filip Jakobsen    
Andet:        
Træneransvarlig Allan Pedersen 86814408 Georg Krügers Vej 113
8600 Silkeborg
Hjælpetræner Mike Jensen      
Hjælpetræner Per Holm      
Baneudlægger Jens Klæbel 40767545 Guldbergsgade 12A
8600 Silkeborg
Andre ansvarsområder:
Trænerbåde
Allan Pedersen 86814408 Georg Krügers Vej 113
8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Sejladsafdelingen

Kapsejladsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand Jens Vigh  
8600 Silkeborg
Medlem Preben Henriksen 52866619 Ågade 21A
8600 Silkeborg
Medlem Jens Hjort 86846604 Sortbærvej 76, 8600 Silkeborg
Medlem Verner Rønnow 86813530
25783530
Ansvej 81, 8600 Silkeborg
Medlem Bill Toft   21631541 Langelinie 32 st. mf,
8600 Silkeborg.
         
 
Handikapudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Bill Toft   21631541 Langelinie 32 st. mf,
8600 Silkeborg.

 

 
Fartøjsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Ansvarlig for
dommerbåd
Leif Gæbe Thøgersen 86848713 Kastanieparken 1, 
Salten, 8653 Them
         

 

Ansvarlig: Sejlerskole

Sejlerskole  Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand        
Medlemmer:        
  Esben Schmidt   27402237  
  Flemming Krag Nielsen   25120940  
  Henrik Andreasen   53635973  
  Jan Vetche Andersen   40644804  
  Jørgen Tang   21657859  
  Kjeld Kristoffersen   30326021  
  Kuno Nielsen   22526004  
  Lars Bernth Jensen   40268989  
  Michael Kjærgaard   51436343  
  Poul Richard Kristensen   20335933  
  Povl Fisker   20335933  
  Thomas Stabell   40583010  
         
Klubbåde:        
Ansvarlig: Torben Kristensen 24860610  
         
Båd og Elevplanlægning:        
         

 

Ansvarlig: Havneafdelingen

Brosamarbejde Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem        
Havneassistent        
Medlem Carsten Olesen 23951001 Nørreskovlundvej 46
8600 Silkeborg
Kranudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Erling Sørensen   20577104 Lyngvej 25
8600 Silkeborg
Medlem Erik Bjerg 61401947 Bakkevænget 33,
8600 Silkeborg
Medlem Ib Bøgh   22884270 Kildevej 21
8600 Silkeborg
Vaskepladsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Henrik Leth Pedersen   71756860 Høngevej 29
8641 Sorring
 
Miljøudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
Medlem Kim Storgaard   50464064 A. Andesensvej 27A, St.2
8600 Silkeborg
 
Fyrmester Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Mester Jørn Kjems 86824142 Lokesvej 10, 8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Facilitetsafdelingen

Kantineudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Onsdage Hanne Wegener Larsen 40285703 Lollandsgade 9
8600 Silkeborg
 
Arbejdsteam i Facilitetsafdelingen Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Jens Klæbel 40767545 Guldbergsgade 12A
8600 Silkeborg
 
Hovmester Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
 
Agenter Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Agent 1. Peter Skov Jensen   29453250 Hasselvej 3C
8600 Silkeborg
Agent 2. Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
Agent 3. Erik Bjerg 61401947 Bakkevænget 33, 8600 Silkeborg
Agent 4. Mogens Nielsen   21732308 Arendalsvej 230.1.
8600 Silkeborg
Agent 5. Karsten Pedersen   22151004  
 
Automater Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Automater Annette Diget 86827784
53544292
Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg