Bestyrelse og udvalg     
Hvis du som medlem, eller evt. kommende medlem, gerne vil i kontakt med en ansvarlig for et område i klubben, er her en fortegnelse over, hvem der tager sig af hvad, og hvem man derfor bedst henvender sig til.                           

Klik for oplysninger

Havneplan-2021
Ansvarsforsikring
Brosamarbejde
Privatlivspolitik
Regler for bådleje
Klubbens love
Kontingenter
Bookning af  både
Reglement for SSK
Reglement for jolleleje
Manual for vaskeplads

Klik for selvbetjening

Gastebørs Leje af klubbåde    

Bestyrelse og udvalg

Klubben E-mail   Tlf. nr. Adresse
Send e-mail til klubben   Hattenæs 2C, 8600 Silkeborg
Bestyrelse Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand
Formand for Silkeborg Sejlklub
Udvalg:  Webmaster - Sikkerhedsudv.
Annette Diget 53544292 Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg
Næstformand Ejlert Andersen
 
20401310 Sortbærvej 48L
8600 Silkeborg
Økonomiafdelingen
Udvalg:  Revisorer - annoncer og sponsorer
Ejlert Andersen
 
20401310 Sortbærvej 48L
8600 Silkeborg
Kasserer og bogholderi Ejlert Andersen
 
20401310 Sortbærvej 48L
8600 Silkeborg
Ungdomsafdelingen
Udvalgsmedlemmer
Mike Jensen   27129589 Lilleøvej 6
8600 Silkeborg
Sejladsafdelingen
Udvalg: Kapsejlads - Handikapudvalg - Fartøjsudvalg
Flemming Nielsen   30296170 Helmsvej 24
8600 Silkeborg
Sejlerskoleafdelingen
Udvalgsmedlemmer
Poul Thomsen   24291812  
Havneafdelingen
Ansvarlig for havn og kran, vaskeplads samt anvisning af bådpladser og vinterpladser
Udvalg: Brosamarbejde - Kranudvalg -Målerudvalg - Miljøudvalg - Fyrmester
Claus Olsen   23433504 Kragelundsvinget 5
8600 Silkeborg
 
Facilitetsafdelingen
Ansvarlig for alle faciliteter og landområder
Udvalg: Kantine - Arbejdsteam - Hovmester - Agenter - Automater
Erik Bjerg 61401947  

 

Ansvarlig: Formanden

Medier Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Webmaster Jens Hjort 86846604
22795114
Sortbærvej 76, 
8600 Silkeborg
 
Sikkerhedsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Annette Diget 86827784
53544292
Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg
Medlem Ejlert Andersen 20401310 Sortbærvej 48L
8600 Silkeborg
Medlem Mike Jensen   27129589 Lilleøvej 6
8600 Silkeborg
Medlem        
Medlem Erik Bjerg 61401947 Bakkevænget 33, 8600 Silkeborg
Medlem Valdemar Jensen   20479322 Herningvej 104
8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Kasserer

Revisorer Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Revisor Verner Rønnow 86813530
25783530
Ansvej 81
8600 Silkeborg
Revisor Kim Olsen      



Ansvarlig: Ungdomsafdelingen -

Ungdomsafdeling Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand Mike Jensen   27129589 Lilleøvej 6
8600 Silkeborg
Basic        
Træner Valdemar Pedersen      
Hjælpetræner Mette Børsting   20822131 Multebærvej 47
8600 Silkeborg
Hjælpetræner Sven Skærbæk     Hjortedalsvej 3
8600 Silkeborg
         
Andre ansvarsområder:
Trænerbåde
Mike Jensen   27129589 Lilleøvej 6
8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Sejladsafdelingen

Kapsejladsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand Flemming Nielsen   30296170 Helmsvej 24
8600 Silkeborg
Medlem Jens Hjort 86846604
22795114
Sortbærvej 76
8600 Silkeborg
Medlem Søren Broberg   29851248  
Medlem Bill Toft   21631541 Langelinie 32 st. mf,
8600 Silkeborg.
Suppleant Erik Bjerg 61401947  
Suppleant Benny Thuesen   50923583  
 
Handikapudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Bill Toft   21631541 Langelinie 32 st. mf,
8600 Silkeborg.

 

 
Fartøjsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Ansvarlig for
dommerbåd
Flemming Nielsen   30296170 Helmsvej 24
8600 Silkeborg
         

 

Ansvarlig: Sejlerskole

Sejlerskole  Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Formand Poul Thomsen   24291812  
Medlemmer: Esben Schmidt   27402237  
  Flemming Krag Nielsen   25120940  
  Henrik Andreasen   53635973  
  Jan Vetche Andersen   40644804  
  Kjeld Kristoffersen   30326021  
  Kuno Nielsen   22526004  
  Lars Bernth Jensen   40268989  
  Michael Kjærgaard   51436343  
  Poul Richard Kristensen   20335933  
  Thomas Stabell   40583010  
         
         
Klubbåde:        
Ansvarlig:        
         
Båd og Elevplanlægning:        
         

 

Ansvarlig: Havneafdelingen

Brosamarbejde Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem        
Havneassistent        
Medlem Carsten Olesen 23951001 Nørreskovlundvej 46
8600 Silkeborg
Kranudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Erling Sørensen   20577104 Lyngvej 25
8600 Silkeborg
Medlem Erik Bjerg 61401947 Bakkevænget 33,
8600 Silkeborg
Medlem Ib Bøgh   22884270 Kildevej 21
8600 Silkeborg
Vaskepladsudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Henrik Leth Pedersen   71756860 Høngevej 29
8641 Sorring
 
Miljøudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
Medlem Kim Storgaard   50464064 A. Andesensvej 27A, St.2
8600 Silkeborg
 
Fyrmester Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Mester Jørn Kjems 86824142 Lokesvej 10, 8600 Silkeborg

 

Ansvarlig: Facilitetsafdelingen

Kantineudvalg Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Onsdage Hanne Wegener Larsen 40285703 Lollandsgade 9
8600 Silkeborg
 
Arbejdsteam i Facilitetsafdelingen Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Jens Klæbel 40767545 Guldbergsgade 12A
8600 Silkeborg
 
Hovmester Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Medlem Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
 
Agenter Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Agent 1. Ledig      
Agent 2. Ledig      
Agent 3. Erling Sørensen   30500158  
Agent 4. Mogens Nielsen   21732308 Arendalsvej 230.1.
8600 Silkeborg
Agent 5. Steffen Damm   29846531 Kildevænget 17
8600 Silkeborg
Agent 6. Erik Bjerg 61401947 Bakkevænget 33, 8600 Silkeborg
 
Automater Navn/e-mail   Tlf. nr. Adresse
Automater Annette Diget 86827784
53544292
Aldersrovej 13, 8600 Silkeborg